Haber

Esad rejiminin cezaevlerinde sesi duyulamayan yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşar Esad rejimi tarafından gözaltına alınan ve akıbeti bilinmeyen kişiler arasında bu yıl 547 kişinin daha hayatını kaybettiğini nüfus müdürlüklerine bildirdiğini duyurdu.

Suriye’de sivillere yönelik hak ihlallerini belgeleyen SNHR, Esad rejimi tarafından cezaevlerinde tutulan ve akıbeti bilinmeyen “zorla kaybedilen” kişilerle ilgili bir rapor yayınladı.

Ağın raporuna göre Esad rejimi, nüfus müdürlüklerine 2022’de zorla kaybedilenlerden 547 kişinin daha öldüğünü bildirdi.

2018 yılından itibaren kademeli olarak zorla öldürülen Suriyelilerin isimlerini açıklamaya başlayan rejim, bugüne kadar 24’ü çocuk, 21’i kadın en az 1609 kişinin bu şekilde hayatını kaybettiğini ‘sessizce’ kabul etti.

Raporda, ölüm nedenlerini gizli tutan rejimin, ölümleri doğrudan ailelere bildirmediği ve cenazeleri teslim etmediği belirtildi.

Muhalif kaynaklara göre Esad rejimi, Suriye’deki cezaevlerinde akıbeti bilinmeyen tutuklular olduğunu inkar etse de rejim güçleri halen yüzbinlerce kişiyi tutukluyor.

Öte yandan Suriye’de gözaltına aldığı binlerce sivile işkence edip öldüren Esad rejimi, 1 Nisan’da yayınladığı yazıyla işkenceyi “suç” olarak değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu