Haber

Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu 45. kez kıtaları birleştirecek

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu, Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında ‘Yüzyılın Koşusu’ sloganıyla koşulacak.

5 Kasım Pazar günü başlayacak Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan ve İBB katılacak. Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur’un katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Aran: Cumhuriyetimiz de uzun bir maraton

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu’nun Cumhuriyetin 100. yılında koşulacağına dikkat çekerek, “Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu, Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu olarak ikinci yüzyılımıza yaklaştığımızı gösterecek. Büyük bir dinamizme, kararlılığa ve uzun bir maraton perspektifine sahip bir ülke.” İstanbul Maratonu ile Cumhuriyetimizin doğum günü arasında anlamlı ve güçlü bir bağ olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetimiz büyük savaşların ardından başlatılan uzun bir maratona benzer. Bu uzun maratonda 100. yıl tempomuz ve heyecanımız ikinci yüzyılımıza giriyor. Bunu aşma kararlılığımız, inancımız ve umudumuz çok yüksek” dedi.

İstanbul Maratonu’na iki yıl boyunca destek vererek hem Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, hem de önümüzdeki yıl İş Bankası’nın 100’üncü yılı maraton heyecanına ortak olmak istediklerini belirten Aran, “İstanbul Maratonu’nun 100’üncü yılını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılı ve aynı zamanda Bankamızın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1933.” “Yıldönümü Konuşmasında dile getirdiği, ‘Bu büyük milletin bayramının her ülkede büyük bir onur, mutluluk, huzur ve refahla kutlanmasını canı gönülden temenni ediyorum. Sonsuza dek geçip giden 10 yıl’ı yaşatmak ve Cumhuriyetimizin coşkuyla kutlanmasını sağlamak” dedi. .

“100’ÜNCÜ YIL HEYECANININ ÖNÜMÜZDEKİ YIL OLİMPİYATLARDA KAZANILACAK ALTIN ​​MADALYALARLA ARTARAK DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM”

Hakan Ortan, sporun insana disiplin, emeğin değerinin anlaşılması, birlikte başarmanın getirdiği dayanışma duygusu gibi pek çok katkısının olduğunu belirterek; Tüm bu değerlerin toplumsal sağlığı, birliktelik duygusunu ve başarma azmini desteklediğini belirterek, özellikle maraton koşmanın güç, dayanıklılık ve süreklilik gerektirdiğini; acele etmeyeceğini ve kusur kabul etmeyeceğini; Bunun için dinç, sağlıklı ve eğitimli olmayı gerektirdiğini söyledi.

İnsanlara sporu sevdirmek ve daha çok insanı spor yapmaya teşvik etmek konusunda herkese görev düştüğünü belirten Ortan, 2024 Paris Olimpiyatları’nda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin de destekçisi olduklarını belirtti.

Hakan Ortan, bu desteği çok değerli bulduğunu belirterek, önümüzdeki yıl temmuz ve ağustos aylarında yapılacak olimpiyatlarda ülkemize kazanılacak altın madalyalarla 100 yıllık Cumhuriyet coşkusunun artarak devam etmesi temennisini paylaştı.

“100. YILINA yakışan MARATONUN BU YIL DAHA CANLI VE DİNAMİK OLACAĞINA İNANIYORUM”

Olimpiyatlarda bayrağımızı gururla dalgalandıracak sporcularımızın varlığının ve kazanılacak madalyaların birçok gencimizi profesyonel olarak spora yönelmeye teşvik edeceğine inandığını söyleyen Ortan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye İş Bankası İstanbul Maratonu, iki kıtanın ortasında düzenlenen, amatör sporcuların yanı sıra profesyonel sporcuların da aileleri ve arkadaşlarıyla katıldığı, dünyada benzeri olmayan bir etkinlik. Sporu daha ulaşılabilir ve eğlenceli hale getiriyor. İstanbul Maratonu bugün bize sadece iki kıtada heyecan yaşatıyor.” Eğer tüm insanların birleşmesini temsil etmiyorsa, hayırseverliğin adresi ise, eğer sağlıklı bir yaşamı, profesyonel veya amatör herkesin bir arada koşmasını ifade ediyorsa, en büyük katkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Spor İstanbul’undur. Böylesine saygın bir yarışı yarattığımız ve 45 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğümüz için hepimize teşekkür ediyorum. Tüm İstanbulluların festivali haline gelen Maraton’un, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır şekilde bu yıl daha da canlı ve dinamik olacağına inanıyorum. Maraton “Koşumuzu, canları uğruna bize Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimize adıyorum.”

Hakan Aran, 2036 yılında yapılacak Olimpiyat Oyunlarının İstanbul’da yapılması hedefine ilişkin ise, “Olimpiyatlar 2036 yılında İstanbul’da yapılırsa bu aslında Türkiye’nin olimpiyatlarda aldığı ilk altın madalyanın 100’üncü yılına denk gelecek. İlki” 1936’da Türkiye’ye altın madalya kazanıldı.” “Kazanan sporcumuz Yaşar Erkan da İş Bankası çalışanı. 2036 yılında yapılacak olimpiyatlara İstanbul ev sahipliği yaparsa biz de destek vermek isteriz” dedi.

İMAMOĞLU: TÜRKİYE’NİN OLİMPİYAT ÜLKESİ, İSTANBUL’UN OLİMPİYAT ŞEHRİ OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA KANITLAYACAĞIZ

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, maratonun insanlığın en eski yarışlarından biri olduğunu belirterek, “Maratonumuzun bu yıl ‘100 Yıl Koşusu’ adı altında hayata geçirilmesi değerli olacaktır. Maraton koşusu, zihinsel yetenek gerektiren bir yarıştır. Fiziksel dayanıklılığın yanı sıra dayanıklılık da. Uzun mesafeleri geride bırakırken.” Gerçekten aşılması gereken zorluklar insanın iradesini ve sabrını sınar. Aslında kurumların uzun vadeli bakış açıları ve yol yürüyüşleri bir maratona çok benziyor. Güçlü olmak esastır. Ülkemizi düşmandan kurtarırken, Misak-ı Milli’miz çerçevesinde yepyeni bir ülke kurarken gösterilen dayanıklılık ve irade nedir? “Bugün 100’üncü yılımızı kutlarken bunun ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz” dedi.

Güçlü koşu karakteriyle İstanbul’u 2036 yılında dünyanın en güzel olimpiyatlarını yapma iradesini gösteren şehir haline getirmek umuduyla yollarına devam ettiklerini belirten İmamoğlu, Türkiye’nin olimpiyat ülkesi, İstanbul’un da olimpiyat şehri olduğunu söyledi. İlk günlerden itibaren bu maratonun olduğunu tüm dünyaya anlatan Erdoğan, “Bunu tutkumuzla ve umutla 2036’da ev sahibi olarak kanıtlayacağız” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası’nın 45. İstanbul Maratonu’na sponsor olmasının önemine dikkat çeken İmamoğlu, “İki kurumun bir araya gelerek bu başarıya ulaşmasından büyük gurur duyuyorum. 100’üncü yılımızda hep birlikte böyle bir maraton… İlkokulun birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflarında okuyan bir çocuk, banka açılmadan önce İş Bankası’nın önünde Kumbara Dergisi’ni bekliyordu; bugün, İstanbul Maratonu’nu İstanbul Belediyesi’nin İş Bankası ile birlikte hazırlayıp koştuğunu belirterek, “Onun cumhurbaşkanı olmasının Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ürünü olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÇİNTİMAR: MARATON TÜRKİYE’DE ATLETİZMİN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR DÜZENLEMEDİR

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Cumhuriyetimizin en önemli organizasyonlarından biri olan ve 1976 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Maratonu’nun ülkemizde atletizmin gelişimine değerli katkı sağlayan organizasyonlar arasında yer aldığını belirtti. Atletizmde uluslararası arenada elde edilen değerli başarılara değindi.

Çintimar, 100’üncü yılımıza girerken, sarsıntının ardından ilk kez düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nı Spor Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediklerini söyledi; Tuğba Danışmanz isimli kadın sporcumuzun tarihte ilk kez üç adım atlamada Avrupa Şampiyonu olduğunu belirterek, Dünya Takım Yürüyüş Şampiyonası’nın tarihimizde ilk kez 2024 yılı başında düzenleneceğini ve yarışacak tüm takımların yarışacağını anlattı. Olimpiyatlarda yarışacak sporcular Antalya’da kontenjan alacak.

Avrupa Kros Şampiyonası’nın ilk kez Antalya’da düzenleneceğini belirten Çintimar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu etkinliklerde sadece düzenleyen ülke değil, madalya kazanan ülke de olacağız. Olimpiyatlara 25’in üzerinde kontenjanla katılmayı hedefliyoruz. Son olarak Dünya çapında 9’u altın olmak üzere 18 madalya kazandık. Çin’de düzenlenen Üniversite Oyunları. Bunlar Türkiye’de atletizmin belediyelerimizin desteğiyle devam eden gelişimi ve büyümesidir. Bunlar bizim çabalarımız sonucunda gelen başarılardır. Aldığımız sporcuları kullanmak istemediğimize karar verdik. .Bu sloganla devam ediyoruz.Aldığımız madalyalar yürüdüğümüz yolun doğruluğunu gösteriyor.Cumhuriyet’in 100.yılında dünyada bir idol olmak için çalışıyoruz.İstanbul Maratonu bunun için değerli bir örnek teşkil ediyor.Sponsor oluyoruz. böylesine büyük etkinlikler.”Destekler çok değerli. Maratonun isim sponsoru Türkiye İş Bankası’na ve tüm sponsorlarımıza değerli desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun.”

ONUR: TÜM DÜNYADA PANDEMİNİN DURDURAMADIĞI TEK MARATON OLARAK ANLANAN İSTANBUL MARATONU, 45. KEZ KOŞUYOR

İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur da Cumhuriyetin 100. yılında 45 yıllık bir maratonun yapılmasının önemine değinerek, 45 yıldır pandemi dahil ertelenmeden düzenlenen ve örnek teşkil eden başka bir etkinlik olmadığını belirtti. Alınan tedbirlerle yurt dışındaki federasyon ve organizatörlere yönelik çalışmalar sürüyor.

Bu yıl yabancı katılımcı sayısında yüzde 26, 2019’dan bu yana Türk koşucu sayısında yüzde 42, kadın koşucu sayısında ise aynı dönemde yüzde 111 artış yaşandığına dikkati çeken Onur, şöyle konuştu: “Maraton kültürü sporda önemli bir yere sahiptir. İlk olimpiyat olan 1896’dan bu yana son olimpiyatlarda “Yarış maratondur. Maraton bitmeden olimpiyatlar bitmiyor. Maraton dayanıklılıktır, durmamaktır, ne olursa olsun bitirmektir. Biz güçlüyüz, durmayacağız ve ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti için koşmaya devam edeceğiz. Hepimizin 100’üncü yılı tekrar kutlu olsun” dedi.

Dünya Atletizm Federasyonu Altın Etiket Kategorisinde koşulacak maraton, Avrupa’nın 5. maratonudur; Dünyadaki 28 Gold Label yarışı arasında yer almaktadır. 42 Km kategorisinde 5 bin, 15 Km kategorisinde 10 bin, 8 Km Kurumsal Koşu kategorisinde 15 bin ve Halk Koşusunda 15 bin rekreasyon koşucusu olmak üzere toplam 15 bin chip koşucusu ile toplam 45 bin sporcu tüm kategorilerde.

ÜÇ ESKİ ŞAMPİYON GERİ DÖNÜYOR

İstanbul Maratonu’nun üç eski şampiyonu geri dönüyor. 2019 yılının galibi ve 2:09:44’lük derecesiyle parkur rekorunun halen sahibi olan Daniel Kibet, 2020 yılının şampiyonu Benard Sang ve geçen yıl yarışı kazanan Robert Kipkemboi, bir kez daha bu başarıya imza atmaya çalışacak. aynı başlık. 5 Kasım’da piste çıkacak en hızlı erkek atlet, 2021 Milano Maratonu’nu 2:03:55’lik derecesiyle tamamlayan Reuben Kiprop Kipyego olurken, Kenyalı sporcuların en büyük rakibi ise Sevilla’yı kazanmayı başaran isim oldu. Bu yılki maraton 2:04:59’luk derecesiyle. Etiyopyalı yıldız Gadisa Shumie olacak.

Kadınlarda ise geçtiğimiz Ocak ayında Doha’da 2:22:28’lik derecesiyle kariyerinin en iyi zamanını elde eden Kenyalı Beatrice Cheptoo favori olarak yarışa başlarken, bu yıl Stockholm Maratonu’nda birinci olan Etiyopyalı Sifan Melaku ise 1. sırada yer aldı. Kariyerinin 15. maratonuna başlayacak olan Etiyopyalı Worknesh Alemu. Cheptoo’ya meydan okuyacak sporcular. Türkiye Maraton Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacak olan Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu’nda milli sporcular da start alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler